TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, KKTC’de üst düzey temaslarda bulundu


03.07.2018 / Lefkoşa / KKTCTürkiye-KKTC İktisadi İlişkiler toplantısı sonrasında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu beraberindeki heyet ile beraber, sırasıyla Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay ile görüştü.​

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman görüşmede, Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesini istediklerini belirterek sorun çözülsün ya da çözülmesin, sosyoekonomik kalkınmanın her koşulda daha ileriye taşınması gerektiğini dile getirdi.

 

Hükümet olarak kalkınma konusuna önem verdiklerini söyleyen Erhürman, adada 1974'e kıyasla ilerlemeler kaydedildiğini ancak arzu edilen noktaya ulaşılamadığını anlattı.

 

KTTO ile TOBB arasındaki iş birliğinin sosyoekonomik kalkınmanın planlanması, kaliteli ve doğru yatırımın ülkeye çekilmesi açısından önemli olduğuna işaret eden Erhürman, bu iş birliğinin iki ülke arasında çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, "Kıbrıs ne kadar güçlüyse biz de o kadar güçlüyüz" ifadelerini kullanarak Kıbrıs'ta devam eden çözüm sürecinde Kıbrıs Türk ekonomisinin güçlü kalmasının önemli olduğunu, bu bağlamda ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. 


Hisarcıklıoğlu’nun beraberindeki heyette, Türkiye – AB Karma İstişare Komitesi (KİK)Türkiye Kanadı’nı oluşturan; HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İcra Kurulu Üyesi Erhan Polat, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN) Genel Başkanı Önder Kahveci ile TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz ve TEPAV Direktörü Prof. Dr. Güven Sak yer aldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA