TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dicle bölgesi odaları/borsaları Coğrafî İşaretler Uluslararası Sempozyumunda


12.10.2017 / MardinDicle Kalkınma Ajansı (DİKA) öncülüğünde düzenlenen Türkiye Coğrafi İşaretler Beşiği Mezopotamya Uluslararası Sempozyumu Mardin’de gerçekleştirildi. ​

Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak Odaları/Borsalarının da katkı sağladığı sempozyum ile yerel potansiyeli harekete geçirerek, buna paralel olarak ticari hareketliliğe ivme kazandırmak hedeflendi.

 

Sempozyum ile eş zamanlı olarak Dicle Bölgesi Yöresel Ürünler Sergisi gerçekleştirildi. Sergide coğrafî işaret potansiyeline sahip çok sayıda ürün tanıtıldı.

 

Sempozyumda, 'Beslenme ve sürdürülebilir kırsal kalkınmanın temel kaldıraçları', 'Küreselleşen dünyada coğrafi işaretler', 'Coğrafi işaretlerde farkındalık öyküleri', 'DİKA bölgesinde seçilen ürünlerin tescil süreçleri', 'DİKA bölgesinde gastronomi', 'Fransa'da coğrafi işaret denetimi', 'Anadolu'nun geçmişine uzanan lezzet keşfi', 'Kolektif başarı öyküleri', 'Arıcılık', 'Yönetişimde başarılı bir örgütlenme modeli olarak kümelenme stratejileri' ve 'Türkiye peynirleri' konuları konuşuldu.

 

Sempozyuma, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünemez Çankırı, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, ,Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Dündar,  Nusaybin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş,   Yücita Başkanı Yavuz Tekelioğlu,MARSİAD Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, işadamları, oda/borsa temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA