TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eğitim Meclisi, geleceğin mesleklerini görüştü


25.12.2018 / AnkaraTOBB Türkiye Eğitim Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci başkanlığında, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin yoğun ilgisi ve MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Vedat Kuşgözoğlu’nun katılımıyla, TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirildi.​

Meclis Başkanı Ekinci, ana gündem maddesiyle ilgili olarak İtalya’da yapılan bir araştırmada 15-20 yıl sonra bugünkü mesleklerin %70’inin olamayacağı bilgisini üyelerle paylaşarak sözü Nuray Başar’a bıraktı.

 

Toplantıya davet edilen Türkiye Kreatif Endüstriler Meclis Başkan Yardımcısı Nuray Başar, geleceğin meslekleri konusunda üyeleri bilgilendirdi. Günümüzde donanımın yaygın olmasına karşın yazılımın istenilen düzeyde olmadığını belirten Başar, gençleri yetiştirirken bu ayrıntının dikkate alınmasının önemine dikkat çekti. Son dönemde dijitalleşme, veri işleme, kodlama, açık kaynak kodları gibi hususların önemine dikkat çeken Başar, günümüzde robotik teknolojisinin gelişmesiyle tıp alanında bile daha az insan gücüne ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

 

Gençlerin bu alanlarda gelişebilmeleri için öğretmenlerin eğitilmesine de dikkat çeken Başar, meslek liseleri ve üniversite işbirliklerinin de önemli olduğunu bir kez daha dile getirdi. Kendisi de bir yazılımcı olan Nuray Başar, ülkemizde öğrenciler için büyük önem arz eden eğitimde olmazsa olmaz fiber altyapının yani internet hızının da çok düşük olduğunu belirterek meclis üyeleriyle fikir alışverişinde bulundu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Vedat Kuşgözoğlu ise sektör hakkında genel bir bilgilendirme de bulunarak Meclis Üyelerinin sorularına yanıt vererek, son dönemde gündemde olan 2023 Eğitim Vizyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonu ile görüşlerini paylaşan üyeler, getirilen değişikliklerin sektörü nasıl etkilediği konusunu istişare ederek bundan sonraki yol haritaları için çalışılması gerektiği fikrinde birleşti.

 

Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal ise, Konfederasyonu’nun 22-25 Kasım 2018 tarihinde yapılan toplantısında kamuoyuna duyurulan sonuç bildirisi ve sonuç bildirisinin 4.maddesi ile alakalı Konfederasyon tarafından hazırlanan raporu meclis üyeleriyle paylaşarak, sektörün yaşadığı sıkıntılar karşısında çözümlerin daha yapıcı bir şekilde olması gerektiği hususundaki talebini iletti.

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA