TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Otomotiv sanayi sektörü 2018’i değerlendirdi


06.12.2018 / AnkaraTOBB Türkiye Otomotiv Sanayi Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Cengiz Eroldu başkanlığında gerçekleştirildi. Cengiz Eroldu toplantıda yaptığı konuşmada, sektörün geçmiş yıllarda olduğu gibi 2018 yılında rekor kırmadığını ancak, parasal anlamda ülke ihracatına desteğinin önemli olduğunu ve otomotiv sanayinin yüksek ihracat rakamlarına ulaştığını ifade etti. Eroldu önümüzdeki sene de yine ülke ihracatında lokomotif olmaya devam edeceklerini bildirdi.​

Toplantıda, Çevre Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin sektöre yansımaları değerlendirildi. Ayrıca, ‘85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ ve otomotiv sanayii üzerindeki etkileri görüşüldü.

 

Meclisin gündeminde bulunan konular hakkında son gelişmeler paylaşıldı. Dahilde İşleme Rejimi (DİR) konusunda gerekli alt yapının Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlandığı, gerekli talimatlar doğrultusunda çalışmanın hayata geçirileceği belirtildi. Ayrıca, birikmiş KDV alacakları konusu istişare edilerek, bu konuda Meclis olarak girişimde bulunması kararlaştırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA